A biztonságos magashegyi túrázásra figyelmeztet az MHVE

magashegyi túrázás

A biztonságos túrázás a magashegyekben felelős tervezést és előzetes felkészültséget kíván, amiknek a hiánya a téliessé váló körülmények között sajátos és súlyosabb kockázatokkal jár.

A Magyar Hegyivezetők és Hegyi Túravezetők Egyesülete (MHVE) felhívja a közeli időszakban a magashegyekbe készülők figyelmét arra, hogy ez időtájt az európai időjárás változik ősziből télivé, amely a természet adta rengeteg csodálatos jelenséggel történik, ugyanakkor jelentős veszélyforrás is lehet. 

A szakképzett vezetők nélküli túrák során a is figyelembe kell venni, hogy az időjárási körülmények gyorsan, akár pár óra alatt is téliessé válhatnak, ezzel lassítva vagy lehetetlenné téve a mozgást a magashegységekben.

Az éjszakai fagy reggelre megmaradhat, ezzel az eljegesedett sziklák váratlan balesetveszélyes helyekké válhatnak. A Nap energiája nem jut el számos mély völgybe vagy árnyékban maradnak a völgyoldalak. 

A téli napjárás miatt a tervezhető túraidő max. 10 óra, amely a téli napfordulóig naponta 3 perccel rövidül.

A folyadékveszteség miatt a kihűlés mellett a kiszáradás is fokozottan jelen lehet, még ha a túrára alkalmas hőmérséklet miatt ezt nem is érezzük. 

Az általános hőmérséklet 100 méter tengerszint emelkedés mellett 0.5 és 1 fok között csökken, így például Poprádon (681m tszf.) mért 13 fokkal egy időben a Zöld-tavi menedékháznál (1551m tszf.) akár 8-16 Celsius fokkal is hidegebb lehet.

A biztonságosabb túrázás érdekében az egyesület a következőket ajánlja

  • Sose túrázzunk egyedül magashegységben, mindig értesítsünk valakit túratervünkről
  • Túránk célját, útvonalát és nehézségét a magunk és túratársaink képességéhez és tapasztalatához illeszkedve válasszuk meg
  • Ne hagyatkozzunk csak a mobiltelefonunkra. Gondoskodjunk világításról.
  • Mindig tájékozódjunk a várható időjárásról
  • Rétegesen öltözködjünk megfelelő tartalék ruházattal. Sapka, kesztyű, tartalék zokni legyen nálunk. A szél fokozottan fejti ki hűtőhatását a hidegben, ezzel a hőérzet is jelentősen csökken.
  • Gondoskodjunk a megfelelő folyadékutánpótlásról. A hideg időjárás miatt a test energiaszükséglete megnő
  • Baj esetén értesítsük a helyi mentőszolgálatokat (a 112-es telefonszám, mint EU szabvány), a mentést bízzuk szakemberre

További információkért keresse fel a szervezet honlapját vagy írjon az info@mhve.hu címre.