Milák Kristóf olimpiai bajnok 200 méter pillangón

Tokió, 2021. július 28. Az aranyérmes Milák Kristóf a férfi 200 méteres pillangóúszás eredményhirdetésén a világméretű koronavírus-járvány miatt 2021-re halasztott 2020-as tokiói nyári olimpián a Tokiói Vizesközpontban 2021. július 28-án. A magyar úszó új olimpiai csúccsal, 1:51.25 perccel nyert. MTI/Kovács Tamás

A világbajnok és világcsúcstartó Milák Kristóf olimpiai csúccsal nyert aranyérmet 200 méter pillangón a tokiói olimpia úszóversenyének szerdai napján. A szám másik magyar indulója, Kenderesi Tamás a negyedik helyen végzett. Hosszú Katinka hetedik 200 méter vegyesen.

A Bp. Honvéd 21 éves világklasszisa már az első 50-en élre állt, hiába kezdett be tőle megszokott módon a dél-afrikai Chad le Clos, London ötkarikás bajnoka. Milák féltávnál ugyan visszaesett a harmadik helyre, de a második százra fordulva magabiztos előnyre tett szert, mert közvetlen riválisai fáradni kezdtek, míg a Rióban bronzérmes Kenderesi szokásos taktikájával versenyzett, azaz a mezőny hátsó felében, hatodik-hetedik tempózott energiát spórolva az utolsó 50 méterre.

A hajrában már csak az volt a kérdés, hogy Milák milyen idővel diadalmaskodik, végül 1:51.25 perccel, minden idők harmadik legjobb eredményével, megdöntötte a legendás Michael Phelps pekingi, 2008-as olimpiai csúcsát, eközben a Rióban bronzérmes Kenderesi egészen a negyedik helyig jött fel, végül 1:54.52 perccel csapott a célba, hét századdal lemaradva a bronzéremről.

“A verseny előtt elszakadt a gatyám, így már beugráskor tudtam, hogy nem lesz meg a világcsúcs. Egy ilyen kis apróság is teljesen kiszakítja az embert a fókuszból. De nem vagyok csalódott, akár holnap Kecskeméten is lehet világcsúcsot úszni”

– mondta Milák Kristóf, aki hozzátette, most még azért van dolga Tokióban, mert szeretné megismételni a mostani sikerét 100 méteren is.

A győztes Milák Kristóf a célban a férfi 200 méteres pillangóúszás döntője után a Tokiói Vizesközpontban. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Bár Milák sem tűnt maradéktalanul elégedettnek, Kenderesi Tamás kifejezetten csalódottan nyilatkozott:

“A taktika jó volt. Úgy voltam vele, ha Le Clos-t lehajrázom, akkor érmes leszek. Ezt ugyan megtettem, mégse állhatok dobogóra, emiatt nagyon csalódott vagyok. Sajnos a többieket nem láttam, mert a túloldalon úsztak”

A pécsi sportoló arról is beszélt, hogy az utolsó három tempóját kissé rövidíteni kellett, hogy jól jöjjön ki a fal benyúláskor, s akár ezen is múlhatott az a hét század.

A későbbi negyedik helyezett Kenderesi Tamás a férfi 200 méteres pillangóúszás döntőjében. Fotó: MTI/Kovács Tamás

Milák Kristóf a magyar úszósport 29. aranyérmét nyerte.

Férfi 200 m pillangó, olimpiai bajnok:

MILÁK KRISTÓF (MAGYARORSZÁG) 1:51.25 perc – olimpiai csúcs
2. Honda Tomoru (Japán) 1:53.73
3. Federico Burdisso (Olaszország) 1:54.45
4. KENDERESI TAMÁS (MAGYARORSZÁG) 1:54.52

Hosszú Katinka hetedik 200 méter vegyesen

A háromszoros olimpiai bajnok magyar klasszis a hetedik idővel került a fináléba, ahol már a pillangón látszott, hogy nem tud beleszólni a dobogós helyezésekért zajló küzdelembe, ugyanis nyolcaddiként fordult az első ötven után és ezt követően is csak nőtt a hátránya az élmezőnnyel szemben.

Hosszú végül magához képest rendkívül gyenge, 2:12.38 perces idővel ért célba, az előfutamban (2:09.70) és az elődöntőben (2:10.22) is jobb időt ért el.

Hosszú Katinka a célban a női 200 méteres vegyesúszás döntője után. Fotó: MTI/Kovács Tamás

A számot a japán Ohasi Jui nyerte 2:08.52 perccel.

Hosszú Katinka letörten, de nem megtörve értékelte a tokiói olimpián nyújtott eddigi teljesítményét, azt, hogy 400 méter vegyesen vasárnap ötödik, 200-on pedig szerdán hetedik lett címvédőként.

“Azért nem halt meg senki” – mondta a háromszoros olimpiai bajnok a magyar újságírókhoz érve egy mosolyt megengedve magának. – “Sajnálom, hogy pont egy olimpián esett meg, amikor így úszom”.

Arra nem tudott magyarázatot adni, hogy a májusi, budapesti Eb-n legerősebb számában, 400 méter vegyesen miért tudott két másodperccel jobb időt elérni, mint most az ötkarikás játékokon. Szerinte fizikálisan sokkal jobb állapotban van jelenleg, azóta öt kilót leadott, így papíron most kellett volna legalább két másodperccel gyorsabbnak lennie.

“Leúszom a 200 méter hátat. Persze nem az a 200 méter hát lesz, amit látni szoktak tőlem” – válaszolt arra, hogy az önmaga számára is csalódást keltő szereplés után a 200 méter pillangóhoz hasonlóan visszalép-e a negyedik számtól.

A magyar úszósport egyik legkiemelkedőbb alakja kifejtette, hogy ha nincs a pandémia okozta leállás, akkor biztosan nem így úszik.

“Így biztosan nem tudom abbahagyni” – zárta szavait a 32 éves kilencszeres világ- és 15-szörös Európa-bajnok.

Női 200 m vegyes, olimpiai bajnok:

Ohasi Jui (Japán) 2:08.52 perc
2. Alex Walsh (Egyesült Államok) 2:08.65
3. Kate Douglass (Egyesült Államok) 2:09.04
…7. HOSSZÚ KATINKA 2:12.38

Kapás Boglárka döntős 200 méter pillangón

A világ- és Európa-bajnok Kapás Boglárka a harmadik idővel jutott a csütörtöki fináléba.

Az UTE 28 éves versenyzője egyéni legjobbjától mindössze kilenc századdal elmaradva, 2:06.59 perces idővel kvalifikálta magát a döntőbe, amelyet – közép-európai idő szerint – csütörtökön 4.28-kor rendeznek.

“Jó úszás volt, nagyon örülök az időnek. A kínai lány a legesélyesebb, mert nagyszerű időt úszott, de a döntő mindig más. Meglátjuk, ott mi lesz. Az biztos, hogy a táv első felében vezetni fog, aztán elindulok majd utána”

– mondta mosolyogva Kapás Boglárka, akinek mostani teljesítménye jobb volt, mint amivel két éve Kvangdzsuban a világbajnokságot nyerte.

Németh Nándor a 100 gyorson bejutott a csütörtöki fináléba

A BVSC 21 éves sprintere 47.81 másodperces idejével három századot faragott saját országos csúcsából, amivel hetedikként jutott tovább. Németh hatalmas bravúrt hajtott végre, ugyanis a klasszikus számban legutóbb éppen Tokióban, az 1964-es játékokon volt magyar döntős, akkor Dobay Gyula ötödik lett.

“Sokkal jobb volt, mint tegnap. Nem számítottam rá, hogy reggel ilyen jó időt tudok úszni. Most a fő a cél megvan, holnap már egy felszabadult úszás lesz. Megpróbálok a döntőben kicsit javítani, ráadásul a többiek sem voltak messze, századok döntöttek, a fináléban már bármi lehet” – mondta a futam után Németh Nándor.

A finálét – közép-európai idő szerint – csütörtökön 4.37-kor rendezik.