Ötödször bajnok a Szombathely

Szombathely
A Falco-Vulcano Energia KC Szombathely játékosai, miután 84-68-ra legyőzték az Arconic-Alba Fehérvár csapatát a férfi kosárlabda NB I döntőjének ötödik mérkőzésén a szombathelyi Arena Savaria stadionban. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

A Falco-Vulcano Energia KC Szombathely megszerezte fennállása ötödik bajnoki aranyérmét, mivel a férfi kosárlabda NB I döntőjének ötödik mérkőzésén 16 ponttal legyőzte vasárnap az Arconic-Alba Fehérvárt, így 3-2-es összesítéssel megnyerte a párharcot.

A címvédő a döntő múlt szerdai nyitányán 18 pontos hátrányt ledolgozva 82-70-re legyőzte a Fehérvárt, amely három nappal később 22 pontos hátrányból fordítva 81-80-ra nyert otthon. A harmadik meccs kedden megint hazai győzelmet hozott, a Szombathely 84-78-ra nyert, majd hasonló forgatókönyv szerint zajlott a negyedik ütközet is, az Alba 72-69-es sikerét hozva.

A sorsdöntő utolsó meccsen ezúttal is zsúfolásig telt ház várta a feleket az Arena Savariában, ahol alaposan bekezdtek a csapatok. Felváltva potyogtak a kosarak, Raymond Cowels triplájára Isaiah Philmore válaszolt, miközben a válogatott két ásza, Perl Zoltán és Vojvoda Dávid izgalmas különcsatát vívott.

A szerb-magyar Milos Konakov címvédő együttese 17-16 után egy 13-2-es rohammal faképnél hagyta az ötszörös bajnok Albát, majd a folytatásban négyperces hazai kosárcsend következett, de a vendégek nem tudták ezt kihasználni. Hamarosan visszaállt a tízpontos különbség (36-26), majd a nagyszünetben 51-36 volt az állás, Cowels a mezőny legjobbjaként 13 pontnál tartott.

A 24. percben 18 pontra nőtt a távolság, 60-42-nél eldőlni látszott a finálé, a spanyol Alejandro Zubillaga irányította Albánál csak Somogyi Ádám került 10 pont fölé. A fehérvári gárda Philmore révén kilenc pontra feljött, felcsillant a remény a vendégek számára, de az utolsó játékrész már 69-55-ről indult. Ebben a hazaiak magabiztosan őrizték előnyüket, nem engedélyeztek könnyű kosarakat riválisuk számára, és megérdemelten nyertek.

Perl Zoltán, a Falco KC csapatkapitánya

„Kívülről talán úgy tűnt, hogy a döntő 5. meccse volt a legsimább, de nagyon meg kellett dolgoznunk ezért a győzelemért! Szervezetten, csapatként játszottunk, nagyon jól védekeztünk, nem hagytuk, hogy az Alba gyorsan játsszon, sok gyors leindítást vezessen. Fejben is rendben voltunk, higgadtan, rutinosan kosárlabdáztunk – így a meccs nagy részét irányításunk alatt tartottuk. Nagyszerű szezont futottunk, hiszen a Magyar Kupa-diadal mellé a bajnoki címet is begyűjtöttük – ezt szerintem nem sokan gondolták a nyáron, amikor a sok távozó miatt újjá kellett építeni a csapatunkat! Ötödször lett bajnok a Falco – zsinórban negyedszer! Ez óriási dolog, nagyon büszke vagyok! Az érzés pedig megunhatatlan – meg fogjuk ünnepelni ezt a bajnoki címet!”

Szombathely
Perl Zoltán, a szombathelyi csapatkapitány a bajnoki serleggel, miután csapata 84-68-ra legyőzte az Arconic-Alba Fehérvár csapatát a férfi kosárlabda NB I döntőjének ötödik mérkőzésén a szombathelyi Arena Savaria stadionban. Fotó: MTI/Vasvári Tamás

Az áprilisban kupagyőztes Falco sorozatban negyedszer ünnepelhetett – 2020-ban a Covid miatt nem hirdettek bajnokot – és 2008, 2019, 2021 és 2022 után ötödször diadalmaskodott az NB I-ben.

A vasi és a Fejér vármegyei gárda a harmadik bajnoki fináléját vívta, előzőleg az Alba a 1998/99-es és a 2016/17-es párharcban is jobbnak bizonyult.

A Körmend végzett a harmadik helyen

A Zalaegerszeget otthonában győzte le a Körmend a férfi kosárlabda NB I bronzérméért rendezett küzdelemsorozat ötödik mérkőzésén, vasárnap, ezzel 3-2-re megnyerte az egyik fél harmadik sikeréig tartó párharcot.

A vendéglátók kezdtek jobban, megnyerték az első negyedet, félidőben azonban már a vasi vendégek álltak jobban, akik ötpontos előnyt szorgoskodtak össze, végül pedig 13 ponttal diadalmaskodtak.

Férfi kosárlabda NB I

Döntő, 5. mérkőzés:

Falco-Vulcano Energia KC Szombathely – Arconic-Alba Fehérvár 84-68 (30-18, 21-18, 18-19, 15-13)
Szombathely:
 Pot 3/3, Kovács 8/6, Cowells 22/12, Tiby 11/3, Keller Á. 6. Csere: Sövegjártó 4, Barac 9, Krivacevic -.
Alba Fehérvár: Pongó Ma. 7, Somogyi 15/9, DeCosey 10, Ford 4, Philmore 20/6. Csere: Vojvoda 10, Takács Mi. -, Szabó 2.

A párharc végeredménye: 3-2 a Falco javára.

3. helyért, 5. mérkőzés:

Zalakerámia ZTE KK – Egis Körmend 83-96 (24-23, 19-25, 18-18, 22-30)
Zalaegerszeg:
 Trice 13/6, O’Reilly 17/3, Smith 20, Polster -, Osztojics 5. Csere: Keller I. -, Németh 6, Rakicsevics 22/6, Zsiros -, Csuti -.
Körmend: Chambers 16/6, Mitchell 20/9, Adams 4, Ferencz 10/6, Omenaka 12. Csere: Kiss -, Durázi 15/3, Edwards 9, Cakarun 8, Takács 2.

A párharcot 3-2-re nyerte az Egis Körmend.

Feljutott az NKA Pécs

Az NKA Pécs csapata fennállása során először feljutott a férfi kosárlabda NB I-be.

A Nemzeti Kosárlabda Akadémia csapata vasárnap 78-72-re legyőzte a városi rivális Pécsi VSK-t az NB I/B Piros-csoportjának döntőjében, és 3-2-re megnyerte az egyik fél harmadik sikeréig tartó párharcot.

A 2011-ben alapított NKA felnőtt csapatának ez volt a harmadik idénye a Piros-csoportban, a PVSK ezzel szemben tavaly esett ki az élvonalból.

Forrás: MKOSZ / MTI / VAOL