Guzi Blanka ezüstérmes Bulgáriában

Guzi Blanka ezüstérmet nyert az öttusázók bulgáriai világkupaversenyén, Pazardzsikban. Tárkányi Zsombor a 17. helyen végzett Bulgáriában
Az idei vk-sorozat második állomásán nagy mezőny gyűlt össze, a 95 női induló szerdai selejtezőjét három csoportban bonyolították le.
A négy magyar résztvevő közül három – a kairói vk-nyitányon győztes, egyéniben kétszeres vb-ezüstérmes, olimpiai negyedik Guzi Blanka, valamint Mészáros Emma és a sérüléséből felépült Bauer Blanka – jutott tovább, Erdős Rita befejezte szereplését.
A pénteki elődöntőben a két 18 fős csoportban az első kilenc között kellett végezni a döntőért. Ez Guzinak és Bauernek sikerült, ők az A jelű csoportban együtt szerepeltek és első, illetve harmadik hellyel léptek tovább.
Vasárnap délelőtt tizennyolcan versenyeztek az érmekért és a helyezésekért.
A táblán Guzi Blankának a korábbi körvívás eredménye alapján már a 16 közé jutásért is pástra kellett lépnie, ott a svájci Katharina Jurtot, majd a nyolcaddöntőben az orosz Viktorija Szazonovát szoros asszóban legyőzte, a nyolc között pedig kikapott a mexikói Catherine Olivertől, ezzel nyolcadik lett, ami számára kifejezetten jó alapot teremtett a folytatásra.
Az akadálypályán gyorsan, 32.71 másodperc alatt ért végig, az ötödik legjobb eredményt érte el a második számban, és összetettben is ugyanezt a pozíciót foglalta el.
A 100 méteres úszásban a második leggyorsabb volt 1:02.86 perccel, így az öt lövészettel megszakított 3000 méteres futást már harmadikként kezdhette meg három másodperccel az éllovas dél-koreai Sin Szumin és eggyel a török Ilke Özyüksel mögött, illetve hárommal az akkor negyedik egyiptomi Ganah el-Gindi előtt.
Guzinak jó esélye volt, hogy megnyeri ezt a versenyt, mivel a kombinált száma nagyon erős, ezúttal azonban a lövészetek nem alakultak jól, többször is volt úgy, hogy sima négy találat mellett az ötödik, vagy menet közben valamelyik zöld lámpáért többször is céloznia kellett.
Lényegesen több időt töltött a lőállásban, mint amennyit szokott, de remek futással így is másodikként ért célba Özyüksel mögött és el-Gindi előtt. Guzi az összetett számban 11:46.47 perccel a tizedik eredményt érte el.
Bauer Blanka a 16 között kezdett vívásban, ott kikapott a brit Charlie Follett-től, így 16. lett, azaz a mezőny alsó részéből kellett felkapaszkodnia.
Az akadálypályán 38.07 másodperccel 12. volt, ezzel maradt a 16. helyen, a medencében 14. lett, 1:06.31 perc alatt teljesítette a 100 métert, és a 15. helyen állt a kombinált szám előtt. Végül ezt a pozícióját a kilencedik eredménnyel, 11:43.40 perccel megtartotta.
Tárkányi Zsombor a férfiak döntőjének egyetlen magyar résztvevője 17. helyen végzett
Az idei vk-sorozat második állomásán – akárcsak a nőknél – a férfiaknál is rekordlétszámú mezőny gyűlt össze, négy csoportot alakítottak ki a csütörtöki selejtezőben, mivel 115-en neveztek. Az első kilenc közé kellett kerülni a továbbjutásért, ami a három magyar közül a saját mezőnyében tizedik Tamás Botondnak nem sikerült. A 2024-ben világbajnok Bőhm Csaba ugyanakkor magabiztos teljesítménnyel lépett tovább, Tárkányi pedig kilencedikként futott be a csoportjában, ezzel ő is biztosította szereplését az elődöntőben.
Szombaton a két 18 fős csoportból az első kilenc-kilenc jutott a döntőbe. Tárkányi megint kilencedik lett, így ő folytathatta a versenyt, Bőhm viszont 12. helyével búcsúzott.
Vasárnap délután tizennyolcan versenyeztek az érmekért és a helyezésekért. A táblavívásban Tárkányi a nyolcaddöntőből nem jutott tovább, 16. lett, az akadálypályán 27.95 másodperccel 13. volt, a 100 méteres úszásban 58.85 másodperccel a 11. eredményt érte el, így a 15. helyen állt az öt lövészettel megszakított 3000 méteres futás előtt, végül két pozíciót visszacsúszott. A kombinált számban 10:54.40 perccel a 14. idő volt az övé.
Női verseny:
1. Ilke Özyüksel (török) 1459 pont
2. Guzi Blanka 1451
3. Ganah Elgindi (egyiptomi) 1446
…15. Bauer Blanka 1401
Férfi verseny:
1. Szeo Csang van (dél-koreai) 1594 pont
2. Matej Lukes (cseh) 1594
3. Mathis Rochat (francia) 1592
…17. Tárkányi Zsombor 1518
(MTI)









