Betlehem Dávid arany-, Fábián Bettina ezüstérmes a kieséses versenyben

Fábián Bettina
Fábián Bettina a női nyíltvízi úszók 3 kilométeres versenyében a párizsi vizes Európa-bajnokságon a Szajnán 2026. augusztus 7-én. Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Betlehem Dávid aranyérmet, míg Fábián Betttina ezüstérmet nyert pénteken a nyíltvízi úszók 3 kilométeres kieséses versenyszámában a párizsi Európa-bajnokságon.

A csütörtöki szünnapon nem tudtak készülni a versenyzők, mert olajfoltokat fedeztek fel a Szajnában, de a viadalt végül a tervek szerint tudták folytatni pénteken

A szakág viszonylag új számában a nőknél 31-en indultak, a 10 és az 5 kilométeres versenyben egyaránt ezüstérmes Mihályvári-Farkas Viktória itt nem volt érdekelt, ugyanakkor rajthoz állt Fábián Bettina, aki az első két számot kihagyta, mert két éve a párizsi olimpián és a közelmúltban egy világkupa-versenyen is megbetegedett a vízben.

Az úszókat két 16-os csoportba sorolták az első 1500 méterre, innen a legjobb 10-10 kvalifikálta magát az 1000 méteres távra. Fábián az egyik bójánál nem fordult be időben – métereket úszott még tovább -, ami miatt jelentősen hátrébb került, de magabiztosan küzdötte vissza magát az élmezőnybe és negyedikként jutott tovább.

A tízperces pihenőt követően a tavaly Stari Gradban győztes magyar versenyző már nem hibázott, továbbjutása egy pillanatig sem volt kérdéses, és elődöntős futamából a panelt másodikként érintve került a fináléba.

A döntőben a rajt után a német Isabel Gose tört az élre, az FTC 21 éves versenyzője egy testhosszal mögötte a második helyen vette be a fordulót. Gose előnye láthatóan nőtt a hajrára, nem lehetett őt megszorítani, Fábiánnak viszont a végén óriási harcot kellett vívnia a 10 és 5 kilométeren is aranyérmes olasz Ginevra Taddeuccival, s végül a célban egy hajszállal korábban érintette meg a panelt.

„Nagyon sokat agyaltam azon a picit igazságtalan helyzeten, hogy újra itt rendeznek versenyt. Én voltam szerintem az egyetlen, aki nem tudott elvonatkoztatni a két évvel ezelőtti eseményektől. Ma reggel is egyre több volt a hányás, hasmenés a csapatoknál, és bennem volt a félelem a verseny közben, emiatt egyszerűen teljesen elnéztem a fordulót” 

– elevenítette fel az első futamban történeteket Fábián az MTI-nek.

„Utána tudtam, hogy maximálisan kell fókuszálnom. Próbáltam élsportolóhoz méltóan a legfontosabb dolgokra figyelni, ez sikerült. Összességében örülök az ezüstéremnek, mert ez a szezon nekem sokkal nehezebb volt, mint a többieknek, hiszen sérülés után egy féléves kihagyás van mögöttem. Nagyon hosszú folyamat volt a felépülés, körülbelül egy hónapja vagyok olyan formában, mint előtte”

 – mondta a ferencvárosiak versenyzője, akinek a hátával voltak problémák.

Fábián megjegyezte, a remek eredmény ellenére továbbra sem nyugodt azzal kapcsolatban, mi történhet a Szajna partján, de örül az éremnek.

„Egy érem mindig csodálatos dolog egy világversenyen, a csapattal pedig remekül haladunk, mindent bele fogunk tenni a holnapi váltóversenybe.” – fogalmazott.

Betlehem Dávid korábban a 10 és az 5 kilométeres versenyben második volt, pénteken viszont megszerezte a magyar küldöttség első aranyát a francia fővárosban

A harmadik egyéni számban Betlehem mellett a két évvel ezelőtt itt olimpiai bajnok Rasovszky Kristóf képviselte a magyar színeket, Kovács-Seres Hunor gyomorproblémák miatt nem állt rajthoz.

A szakág viszonylag új számában a férfiaknál 37-en indultak, az úszókat két csoportba sorolták az első 1500 méterre, innen a legjobb 10-10 kvalifikálta magát az 1000 méteres távra. Rasovszky az első, Betlehem a második futamba kapott besorolást, s az első feladatot mindketten könnyedén teljesítették, egyaránt másodikként csaptak célba.

Az első elődöntőben a német Johannes Liebmann meglépett mindenkitől, mögötte nagy volt a tülekedés, a „darálóban” Rasovszky is ott volt, és hatalmasat kellett küzdenie az első ötbe kerülésért, végül azonban célfotóval éppen ötödik lett. 

A másik futamban Betlehem kissé beragadt a rajtnál, ezzel már az elején nehéz helyzetbe került, és brutális hajrára volt szüksége a végén, kiváló helyezkedésének köszönhetően azonban harmadikként érintette a panelt.

Az 500 méteres fináléban a magyarok és a németek, négyen egymás mellett törtek az élre, a fordulóból pedig a két magyar jött ki jobban és az első-második helyen indultak neki az egyenesnek. 

Betlehem ezúttal is nagyon „kiszélesítette” az útvonalat, a többiektől teljesen külön, szinte a Szajna közepén úszott, de a végén bebizonyosodott, hogy tökéletesen döntött, ugyanis több mint egy testhossz előnnyel érkezett az utolsó méterekre és hatalmas fölénnyel diadalmaskodott. Rasovszky célfotóval ötödik lett.

Öt ezüst után ez az első magyar aranyérem Párizsban.

Férfi 3 km, kieséses verseny, Európa-bajnok:

Betlehem Dávid
2. Marc-Antoine Olivier (Franciaország)
3. Logan Fontaine (Franciaország)
4. Gregorio Paltrinieri (Olaszország)
5. Rasovszky Kristóf

Női 3 km, kieséses verseny, Európa-bajnok:

Isabel Gose (Németország)
2. Fábián Bettina
3. Ginevra Taddeucci (Olaszország)

(MTI)

You may also like...